Pionierzy techniki na gmachu Politechniki Gdańskiej

Gmach Główny Politechniki Gdańskiej, dziś już 105-letniej, jest wybitnym dziełem architektury. Jego twórcą był berlińczyk Albert Carsten (1859-1943), późniejszy profesor Politechniki. Po przejęciu władzy w Gdańsku przez hitlerowców musiał ustąpić ze stanowiska i wrócił do Berlina. Zginął w obozie Theresienstadt.

Kilka lat temu dostałem w podarunku (po stokroć dziękuję!) album, wydany na otwarcie Politechniki Gdańskiej w 1904 r., z opisem gmachów pióra Carstena. Wydawnictwo można znaleźć w bibliotekach, ale ten egzemplarz jest wyjątkowy. Przygotowując skrót do miesięcznika w 1929 r. autor naniósł odręcznie zmiany. Nie zmienił przy tym sformułowań pierwotnego tekstu.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Te piękne spichlerze

Obcując na co dzień z niezwykłym urokiem naszego miasta nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak piękne było to, czego dotąd nie odbudowano. Piękno to możemy poznać ze starych zdjęć. Są one jednak najczęściej czarno białe, więc barwy trzeba sobie "dośpiewać". Tym większą wartość mają nieliczne fotografie kolorowe.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Ważne rzeczy dzieją się u świętej Trójcy

Nadchodzi Boże Narodzenie, czas pielęgnowania staropolskich zwyczajów.

Zbieramy się przy choince, dzielimy opłatkiem, śpiewamy kolędy, a w kościołach pojawiają się szopki - tradycja, związana z zakonem oo. franciszkanów, którzy ją przywieźli do Polski. Przy tej okazji godzi się wspomnieć o tym, co się dzieje w ich gdańskiej siedzibie. Kościół Świętej Trójcy to jedna z najwspanialszych świątyń Gdańska - zespół trzech budowli, którego łączna długość (110 m) jest większa niż kościoła Mariackiego (104 m) czy katedry oliwskiej (107 m). W Polsce dłuższa jest tylko nowa bazylika w Licheniu.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Wielka Zbrojownia

Przechodząc koło Wielkiej Zbrojowni, rzadko uświadamiamy sobie, jak wspaniały jest to zabytek. Jej architektura stanowi szczytowe osiągnięcie niderlandzkiego renesansu.

Wielka Zbrojownia była arsenałem miejskim. Powstała w latach 1600-1609. W piwnicach przechowywano amunicję, na parterze (w obecnym pasażu handlowym) stały armaty. Na pierwszym i drugim piętrze magazynowano lżejszą broń. Zwiedzający Zbrojownię w dawnych czasach podziwiali również napędzane mechanizmem zegarowym kukły. Był tam bóg Mars siedzący na tronie, który składał ukłon, muszkieterzy, którzy niespodziewanie palili z muszkietu, oraz konne posągi w starych zbrojach. Wszystko to zostało zmarnowane przez Francuzów, którzy w 1807 roku zamienili budynek na lazaret.

Zaloguj się, aby zobaczyć.