Morska Obrona Wybrzeża

1 września 1939

worekGodz. 4.48 rozpoczęcie pierwszych działań II wojny światowej. Zaatakowana zostaje załoga Westerplatte. Następują ataki lotnictwa na porty w Gdyni, bazę lotnictwa morskiego w Pucku i statki na Zatoce Gdańskiej

Pierwsze straty marynarki wojennej. Po bombardowaniu niemieckim zatopiony zostaje okręt artyleryjski ORP Mazur i okręt ratunkowy Nurek, którego załoga strzelała do samolotów jeszcze wtedy, gdy pokład okrętu był już pod wodą.

Po południu zaatakowany zostaje ORP Gryf i ORP Wicher, 6 trałowców i dwie kanonierki, który płynęły w kierunku Helu. Załoga odparła atak lotnictwa. W Sprawozdaniu z przebiegu walk na Wybrzeżu kontradmirał Józef Unrug pisze:

Czytaj więcej: Morska Obrona Wybrzeża

Lądowa Obrona Wybrzeża

1-3wrzesnia

Od strony lądu - Wejherowa - dostępu do polskiego wybrzeża bronił 1 Morski Pułk Strzelców ppłk. Kazimierza Pruszkowskiego oraz od Gdańska 2 Morski Pułk Strzelców ppłk. Ignacego Szpunara. Ponadto w skład sił LOW wchodziły dwa rezerwowe bataliony piechoty, morska brygada obrony narodowej, dywizjon artylerii lekkiej, batalion saperów i brygada łączności. Na Kępie Oksywskiej do obrony przed desantem i portu wojennego kilka batalionów oraz 1 Morski Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej. W sumie siły polskie wynosiły ok. 18 tys. żołnierzy oraz 100 dział średniego i dużego kalibru. To prawie o połowę mniej niż wojska niemieckie w chwili wybuchu wojny. Od 23 lipca 1939 roku dowódcą LOW był płk. Stanisław Dąbek.

Czytaj więcej: Lądowa Obrona Wybrzeża

Skład Grupy Obrony Wybrzeża

Dowódca: kontradmirał Józef Unrug
Szef sztabu: komandor Marian Majewski

Czytaj więcej: Skład Grupy Obrony Wybrzeża